Menu

İşsizlik Maaşı 2000 TL Olarak Düzenlenecek

Yasada yapılacak olan yeni düzenlemeler ile birlikte işsizlik maaşının 2000 TL’ye çıkarılması planlanıyor. Aynı zamanda da vatandaşların işsizlik maaşından faydalanabilmeleri için gerekli şartların yumuşatılması bekleniyor, böylece çok daha fazla kişinin bu maaştan faydalanabilmesi sağlanılabilecek.

Şuanda işsiz kalan bir vatandaşın işsizlik maaşından faydalanabilmesi için kendi istek ve kusuru haricinde bir sebepten dolayı işsiz kalmış olması, son 120 gün içerisinde kesintisiz olarak çalışmış olması ve aynı zamanda prim ödemesi, son 3 yıl içerisinde de en az 600 gün işsizlik primi ödemiş olması gerekiyor.

Alınan bilgilere göre ise yeni düzenleme ile birlikte 120 günlük sürenin 30 güne ve son 3 yıl içerisinde ki 600 günlük sürenin ise 100 güne indirilmesi gündemde. Ayrıca işsizlik maaşından faydalınalabilmesi için gerekli olan şartlardan kendi kusuru dışında işsiz kalma şartının da kaldırılması için çalışmalar yapıldığı belirtiliyor.

Bugün itibariyle işsiz kalan bir vatandaşın işsizlik maaşı belirlenirken son 4 ay içerisinde aldığı maaşının brütü hesaplanıyor ve bu maaşın %40’ı kadar bir ücret ödeniyor. Aynı zamanda da bu ücret asgari ücretin %80’inden daha fazla olamıyor.

İŞSİZLİK MAAŞLARI ARTTIRILACAK

En düşük işsizlik maaşı 653 TL ve en yüksek işsizlik maaşı 1307 TL iken bu ücretlerin kademeli olarak arttırılması için gerekli çalışmaların yapılması da planlanıyor. İşsizlik maaşının en üst sınırının önce 1500 TL’ye ve daha sonrasında da 2000 TL’ye çıkarılması bekleniyor.

Categories:   housse de couette

Comments