Menu

Yahoo, ABD Adına Kullanıcılarını Takip Etmiş

Bugün ortaya çıkarılan haberlere göre Yahoo şirketi yıllarca ABD istihbarat teşkilatının özel isteği üzerine kullanıcılarını yakından takip etmiş. Özel olarak hazırlanmış programları ile birlikte milyonlarca kişinin e-maillerini okumuş ve bunlar hakkında ABD istihbaratına bilgiler sızdırmış. NSA çalışan Snowden konu hakkında, “Yahoo mu ? Hesabınızı hemen bugün kapatın” dedi.

ESKİ YAHOO ÇALIŞANLARI AÇIKLADI

Reuters’ın yaptığı habere göre eskiden Yahoo çalışanı olan 3 kişi konuya açıklık getirdi. FBI’ın talep etmesinden sonra Yahoo şirketi tarafından özel bir yazılım geliştirildiği ve bu sayede de e-maillerin kolayca okunabildiği ifade edildi.

Yahoo şirketi bu yaşanan skandal olaylar üzerine yazılı bir açıklamada bulundu. Şirketin verdiği açıklamada “Yahoo kanunlara bağlı bir şirkettir. ABD kanunları da buna dahildir” denildi.

Eski Yahoo çalışanları sistemin bazı kelime ve cümleleri otomatik olarak yakaladığını ancak FBI’a ne gibi bilgiler verildiğini bilmediklerini ifade ettiler. Aynı zamanda da diğer teknoloji şirketlerine bu şekilde taleplerin gönderilmiş olabileceği de söyleniyor.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) avukatı Patrick Toomey konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Toomey,”Hükumetin Yahoo’yu bu şekilde takibe zorunlu bırakması doğru bir tutum değildir. Yahoo’nun bu isteğe hayır dememesi de aynı şekilde doğru değil. Kullanıcıların büyük çoğunluğu teknoloji şirketlerine bu konuda güveniyorlar” dedi.

Categories:   patrons de tricot

Comments