Menu

Yunanistan’a AB’den 1,1 Milyar Avro Kredi

Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, Avro Grubu toplantısı için Avro kullanan 19 AB ülkesi ile Lüksemburg’da bir toplantı düzenledi. Toplantıda alınan kararlara göre ise Yunanistan için 1,1 Milyar Avro kredi dilimi serbest bırakıldı. Bu kredi dilimiyle birlikte ilerleme sağlandığı gözlenebilirse Ekim ayı sonu itibariyle 1,7 Milyar Avro daha ek kredi sağlanacağı ifade edildi.

Dijsselbloem toplantının ardından bir basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Toplantının gündemi olarak ise Yunanistan, istihdam ve büyüme olarak açıklandı. Toplantı boyunca Yunan yetkililerinin özelleştirme, emeklilik, enerji sektörü ve bankacılık konularında yaptıkları reformanların övülerek anlatıldığı ifade edildi. Tüm bu olumlu gelişmelerin göz önünde bulundurulmasıyla birlikte Yunanistan için ilk etapta 1,1 Milyar Avro kredi dilimi verilmesi ve sonrasında gelişmeler olumlu olarak gelmeye devam ettiğinde Ekim ayının sonu itibariyle de 1,7 Milyar Avro daha ek kredi diliminin verileceği ifade edildi.

YUNANİSTAN’IN TOPLAM BORCU 315 MİLYAR AVRO OLACAK

Diğer yandan ise Yunanistan’ın dış borçlarının yıl sonu itibariyle 315 Milyar Avro’ya ulaşması bekleniyor. Yunanistan, kurtarma programı kapsamında yaptığı reformlarından dolayı toplamda 2,8 Milyar Avro kredi dilimi almayı planlıyordu ve ilerleme devam ettiğinde kredi limitini arttırabilecek.

Categories:   amigurumi, housse de couette

Comments